Za nami pierwszy dzień warsztatów pisarskich Rozpisani w Świętokrzyskim, które odbywają się w ramach II Świętokrzyskiego Festiwalu Literackiego. W sobotę 30 maja 2026 roku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach spotkali się miłośnicy regionu świętokrzyskiego i pisarstwa.
Na dobry początek uczestnicy wypróbowali rozmaite metody pobudzania kreatywności. Pomysłowość pisarzy nie zna granic, ale na zajęciach obowiązywał jeden warunek – opowieść ma się rozgrywać w województwie świętokrzyskim. Dlatego adepci pióra sięgnęli do bogato ilustrowanych albumów ze zbiorów Czytelni Regionalnej, aby wybrać miejsca akcji.
Następnie uczestnicy pracowali nad koncepcjami swoich opowieści. Wykonali ćwiczenia dotyczące m.in.:
• kreacji bohaterów,
• tworzenia świata przedstawionego,
• budowania konfliktu fabularnego,
• planowania fabuły.




