14 maja 2026 r. o godzinie 17:00 zapraszamy na spotkanie poetyckie z Lidią Jedrochą-Kubicką
„Z milczeń i pęknięć ⎼ mój głos” ⎼ tak brzmi mottoLidii Jędrochy-Kubickiej, poetki, która mówi z głębi wrażliwości i doświadczeń. Z zawodu to nauczycielka wychowania fizycznego, ale zamiłowanie do poezji też nadaje kierunek jej życiu. Jest absolwentką podyplomowych Studiów Literacko-Artystycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (2018) oraz autorką siedmiu tomików poezji: Na nowińską strofę (2010), Co z tą miłością (2015), Portrety myśli (2018), W trybach (2019), Opaska na oczach (2021), Rozziew (2024), Kwartet na jedno serce (2026 w druku). Jej poezja była publikowana w antologiach (SLApidarium) i almanachach, także wielokrotnie prezentowana w ramach projektu „Wiersze na murach” w Krakowie oraz podczas imprez plenerowych i okolicznościowych. Jej wiersze są często nagradzane i wyróżniane w ogólnopolskich i wojewódzkich konkursach poetyckich. Jest laureatką Trzeciej Nagrody II Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Złotą Pszczołę” 2019. Została także uhonorowana tytułem Osobowość Roku 2022 i 2024 w kategorii Kultura w Plebiscycie Województwa Świętokrzyskiego. Od 2023 roku należy do Związku Literatów Polskich Oddział Kielce. Dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem, prowadzi warsztaty i współpracuje z grupą Literackie Światło Młodych, Bocianie Gniazdo oraz Poeci znad Silnicy. W poezji łączy wrażliwość z refleksją nad codziennością. Jej wiersze poruszają tematykę przemijania, natury i miłości. Pisze o najprostszych i najpiękniejszych uczuciach, a czasem po prostu rozlicza się z własnymi myślami. Jej język poetycki zachwyca kunsztem i obrazowością. Pasjonuje się również nauką pływania, czerpiąc z niej spokój i siłę – tak potrzebne w pracy nad słowem. To w świecie poezji i sztuce pływania odnajduje przestrzeń do rozwoju i wewnętrznej harmonii.

